Megjelent az elérhető támogatások között a Lakásfelújítási támogatás, mely igen nagy népszerűségnek örvend a családosok körében. Igaz, hogy ez egy páratlan lehetőség, azonban számos kérdőjel merülhet fel még a programhoz való csatlakozás előtt. Jelen cikkünkkel ezen szeretnénk segíteni, így tehát a legsarkalatosabb kérdéseket szedtük össze és kerestük meg a válaszokat rájuk.
Milyen céllal hívták életre a Lakásfelújítási támogatást?
Jelen támogatás fő célkitűzései, hogy javítsa a gyermekes családok lakhatási körülményeit, sarkallja a magyar ingatlanállomány fejlesztését, illetve, hogy fehérítse az építő ipari ágazatot.
Mekkora mértékű támogatás érhető el?
A Lakásfelújítási támogatás keretein belül elérhető összeg a felújítás során keletkezett költségek 50%-a – melyek számlával igazolhatók – , de maximum 3 000 000 forint. Az elnyerhető összegben fele-fele arányban szerepelhet a vállalkozói díj, valamint maga az anyagköltség.
Milyen feltételek mellett vagyok jogosult a támogatási összeg maximumára?
Ahhoz, hogy a visszatérítendő, 3 000 000 forintos támogatás kifizetésre kerüljön, az alábbi két feltételt kell egyidejűleg teljesíteni:
- MÁK (Magyar Államkincstár) által befogadott számla, melynek összértéke 6 000 000 forint
- kritériumoknak eleget tevő számla, mely legalább 1,5 – 1,5 millió forintról szól az anyagköltségekről és a vállalkozói díjról.
Milyen határidővel lehet igényelni a támogatást?
A Lakásfelújítási támogatás igénylésére az ingatlanon végzett építési munkálatok befejezése és a keletkezett számlák megfizetése utáni 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig van lehetőség. Amennyiben több számla is van, így ebben az esetben a legutoljára kifizetett számla szolgál alapul a igénylési határidő meghatározásához.
Kik azok, akik jogosultak a Lakásfelújítási támogatás igénylésére?
A támogatásra azon minimum egy gyermeket váró vagy nevelők jogosultak együttesen, akik együtt laknak, azonos lakóhelyen, és házastársi vagy élettársi kapcsolatban élnek.
Ki számít gyermeknek?
A támogatást igénybe vevő
- a 12. hetet betöltött magzat
- 25. életévét be nem töltött vér szerinti vagy örökbefogadott eltartott gyermeke, illetve 25. életévét betöltött, de munkaképességét tekintve megváltozott személy,
- olyan kiskorú hozzátartozója, akinek családja elvesztése miatt a gyámságát az igénylő látja el.
Melyek azok a kritériumok, melyeknek eleget kell tenni az igénylés során?
- magyar állampolgárság
- betöltött 18. életév
- cselekvőképesség
- legalább 1 éves folyamatos TB jogviszony (maximum 30 nap megszakítással)
- köztartozásmentesség
Mik tartoznak a támogatható tevékenységek körébe?
A támogatást igényelni az lentebb felsorolt tevékenységekhez lehetséges:
- a közműszolgáltatások – víz-, csatorna-, elektromos-, gáz – bevezetése, valamint azoknak belső kiépítése avagy cseréje
- toalett, valamint fürdőszoba kialakítása azon lakásokban, melyekben ezek nem találhatóak meg,
- fűtést szolgáló rendszer kiépítése, modernizálása vagy egyes részeinek újra cseréje, ezekhez sorolandó a megújuló energiaforrások használata is,
- szigetelési munkálatok – épület-, lábazat-, hő-, hang-, valamint vízszigetelés,
- ablakok, ajtók cseréje, valamint redőny, spaletta, árnyékoló, rovar védő háló, védelmi rács felhelyezése, vagy azoknak kicserélése, illetve párkány és küszöb csere vagy felújítás,
- épület tetejének cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető rendszer kiépítése, modernizálása,
- hűtőrendszer telepítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- ingatlan belsejének renoválása, beleértve az épület helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását, a galériaépítést, a belső lépcső kialakítását és cseréjét, a szaniterek beépítését vagy cseréjét, a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét, a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- azon helyiségek felújítása, melyek azonos helyrajzi számon vannak nyilvántartva, mint a lakás, de nem lakhatást szolgáló helyiségek, mint például tároló, mosókonyha, egyéb mellékhelyiségek,
- zárt garázs, vagy nyitott beálló építése,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása
- akadálymentes megoldások kialakítása abban az esetben, ha a támogatást igénylő, avagy annak gyermeke mozgásában korlátozott személynek minősül,
- ingatlan alapjának megerősítése,
- olyan bútorok, vagy konyhai eszközök telepítése, vagy cseréje, melyek állandó helyre beépíthetők.
A fent említett lista tovább bővült az alábbiakkal a 2021.április 16-ai kormányrendelet alapján:
- szellőztetést szolgáló rendszer telepítése, modernizálása, illetve annak egyes elemeinek cseréje,
- szennyvíz tisztítására és elhelyezésére szolgáló egyedi szennyvízkezelő berendezés vagy tisztítómezővel ellátott
oldómedencés műtárgy telepítése vagy cseréje
Melyek azok a munkálatok, amelyek nem esnek a támogatott tevékenységek közé?
A támogatás az alábbiakra nem igényelhető:
- olyan bútorok telepítése, melyek nem állandó helyre kerülnek beépítésre
- nem beépíthető háztartási gépek
- különálló szőnyegek (nem padlószőnyeg)
- függönyök
Melyek azok az ingatlan típusok, amire a Felújítási támogatás igénybe vehető?
A Felújítási támogatást igényelni lehet olyan ingatlanra, mely Magyarország területén fekszik, lakás avagy lakóház rendeltetési jelleggel van nyilvántartva, vagy tanyára, illetve birtokközpont jelleggel bejegyzett ingatlan lakáscélú épületeire.
Mekkora hányadú tulajdonrész birtoklása szükséges az ingatlanban, melyre a támogatást igénylem?
A támogatás igényléséhez legalább 50 százalékos tulajdonhányad szükséges, mely az igénylő, illetve kiskorú gyermeke és/vagy élettársa, házastársa együttes tulajdonhányadából tevődhet össze a bejegyzett ingatlan-nyilvántartás alapján.
Van-e kikötés arra tekintve, hogy mióta kell az adott ingatlanban életvitel szerűen élnem ahhoz, hogy a támogatást igénybe tudjam venni?
Ahhoz, hogy a Felújítási támogatást igényelhesse valaki, minimum egy éve az adott ingatlanban kell, hogy lakóhellyel rendelkezzen maga az igénylő, valamint ha együttes igénylésről van szó, akkor élettársa, házastársa is, illetve a figyelembe vehető kiskorú, vagy fogyatékossággal élő gyermeke is.
Azonban ezt az egy éves kikötést abban az esetben, ha magzatról vagy egy évnél kisebb gyermekről van szó nem kell figyelembe venni, illetve akkor sem, ha az ingatlan tulajdonjogát egy éven belül szerezték meg.
- április 16-án ezt azonban módosították, miszerint nem kritérium az igényléshez, hogy a felújítandó ingatlanban lakjon az igénylő.
Azok, akik munkájukból eredően szolgálati lakásban élnek életvitel szerűen, így nem a saját tulajdonú ingatlanukban laknak, ők is igényelhetik a saját tulajdonú ingatlanra a Felújítási támogatást.
Amennyiben egyedül nevelem gyermekem, akkor is jogosult vagyok a Felújítási támogatás igénybevételére?
Természetesen jogosult azon szülő, aki egy háztartásban él valamennyi gyermekével, illetve akkor is jogosult, ha mindkét szülő lakhelye megegyezik legalább egy gyermek lakóhelyével, azonban ebben az esetben a támogatás ötven százalékára van lehetősége igényt benyújtani.
A támogatás igénybevételéhez melyek azok a számlák, amiket elfogadnak?
A legfontosabb kritérium a számlák befogadásához, hogy valamennyi számla kiállítására 2021.január elsején, avagy azt követően került sor, valamint az előbb említett időpontban történt annak kiegyenlítése is. Továbbá az építési munkálatokat igazoló számláknak az igénylő, vagy igénylők egyikének nevére kell szóljon, a jogilag meghatározott forgalmi adó hatálya alá tartozó termékértékesítésről, vagy a munkálatokat végző, szerződött kivitelező vállalkozó által adott számlák fogadhatók be.
Melyek azok a számlák, amelyek nem elfogadhatók az igénylés során?
- Azon számlák melyeknek kiállítására 2021. január 1. előtt, vagy 2022. december 31. után került sor.
- Amennyiben a számla az 5%-os általános forgalmi adó mértékével került kiállításra.
- Azon számlák sem fogadhatók el, melyeket olyan vállalkozó állított ki, aki közeli hozzátartozója valamelyik igénylőnek, illetve gazdálkodó szervezet esetén nem tagja, alkalmazottja vagy vezetője annak. Amennyiben ketten vannak az igénylők, abban az esetben mindkettőjükre vonatkozólag érvényesnek kellenek lenni a fent felsoroltaknak.
- Továbbá olyan számla sem fogadható el, amit már korábban elszámolt felújítási támogatás valamelyikének keretein belül, mint például a családi otthon teremtési program (CSOK) keretein belül.
Mi a módja a Felújítási támogatás iránti kérelem benyújtásának?
A kérelmet a Magyar Államkincstár (MÁK) által kiadott formanyomtatványon lehet az alábbi módokon:
- elektronikusan, az azonosítás után a MÁK elektronikus felületén,
- postai úton vagy
- személyesen a kormányablaknál nyújtható be
A beadott kérelmeknek mennyi az elbírálási ideje?
Elsődlegesen a legfontosabb, hogy a Magyar Államkincstár a beérkezéstől számított 30 napon belül bírálja el a benyújtott kérelmet. Ennek során ellenőrzésre kerül, hogy a kiírásban szereplő kritériumok meg vannak-e, illetve amennyiben megvannak, akkor azt is, hogy mekkora összegű támogatásra jogosult az igénylő.
Előfordulhat olyan precedens, melynek következtében további dokumentumok bekérése válik szükségessé a bírálat során?
A bírálati folyamat alatt hiánypótlásra, amennyiben szükséges, egy alkalommal kerülhet sor. A pótlásnak maximum 30 nap alatt meg kell történnie, azonban ez nem számít bele a bírálási határidőbe.
Amennyiben pozitív bírálat születik, mikor kerül folyósításra az elnyert összeg?
Pozitív elbírálás esetén a Magyar Államkincstár kiállítja a támogatói okiratot. Az okirat kiállítása után a Kincstár folyósítja az igénylő részére, folyószámlára – melynek belföldi devizának kell lennie – a megítélt támogatás összegét.