Home Blog Mi az a KHR és milyen következményei vannak?

Mi az a KHR és milyen következményei vannak?

Bárki számára ismerős lehet a KHR mozaikszó kifejezés, azonban hogy ez pontosan mit is jelent, nem sokan tudják. E rövidítés a Központi Hitelinformációs Rendszer megnevezése, mely egy olyan nyilvántartás, ami a magánszemélyekre és vállalkozásokra vonatkozó hitel adatokat tartalmazza. Ez a rendszer elérhető minden Magyarországon működő pénzintézet számára, ezáltal meg tudják az adott ügyfélről, hogy milyen és mekkora összegű fennálló, avagy veszteséges hitellel, pénzügyi ügylettel rendelkeznek. Ez azért is fontos, mert egy adott hitel kihelyezésénél így tudnak informálódni az adott ügyfél rizikó faktoráról. A listán lehet szerepelni, mint pozitív, illetve mint negatív státuszban.

Pozitív KHR – Már kifizetett tartozással 

A Központi Hitelinformációs Rendszer pozitív listáján azon személyek szerepelnek, akiknek van aktív, tehát élő hitelszerződésük valamely hitelező pénzintézettel és havi törlesztőrészleteiket a szerződésben foglaltak szerint megfelelően teljesítik. Ez azért pozitív, mert ha egy esetleges újabb hitelfelvétel válna esedékessé, akkor ez megerősíti a hitelezőt abban, hogy minden rendben fut a már meglévő hitelekkel kapcsolatosan is.

Negatív KHR – Még fennálló tartozással 

A Központi Hitelinformációs Rendszerben megjelenhet bárki negatívan is. Ez nem jelent mást, minthogy adós, nem fizeti a hitelét/hiteleit megfelelően a szerződési feltételek szerint. Ez a státusz igen rossz, hisz ezáltal a bankok , illetve hitelezők bizalma is csökken az igénylővel szemben, valamint, mondhatni lehetetlenné válik egy hitel felvétele.

A negatív KHR lista a következő estekben kerülünk fel:

  • legalább 90 napja nem törleszted a fennálló hiteledet, és a tartozásod mértéke eléri a mindenkori minimálbér összegét (2021-ben nettó 111.321 Ft)
  • ha bankkártyával vagy hitelkártyával élsz vissza
  • ha hamis dokumentumokat, iratokat mutatsz be a hitelintézetnek

Kártyavisszaélés és csalás esetén 5 éven keresztül tartanak nyilván a KHR rendszerben, ennyi idő elévülése után kerülnek ki adataid a nyilvántartásból.

A Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) listájáról lehetséges lekerülni?

Amennyiben olyan tartozás állfent, ami 90 napnál régebbi és az összeg meghaladja a mindenkori minimálbért, akkor automatikus, hogy a bank feltesz a negatív adósok közé a KHR listára, így aktív státuszú negatív KHR-es lesz az ügyfél.

Amennyiben a törlesztés megtörténik, akkor a státusz is változni fog, azonban ez nem ekvivalens azzal, hogy lekerül a negatív adósok listájáról. Ez mindössze annyit jelent, hogy nem aktív, hanem passzív státuszú adósként fog szerepelni a rendszerben .

Ha a tartozás kiegyenlítésre került, valamint újabb tartozást nem halmozódik fel, akkor egy naptári év után megszűnik a passzív státusz a rendszer nyilvántartásában. Azonban, van olyan is, hogy elengedésre kerül egy bizonyos hányada a tartozásnak, és a megegyezés tárgyát képző összeg kerül megfizetésre, akkor 5 évig szerepel ez a KHR jelentésben, mint passzív adós. Amennyiben pedig semmilyen visszafizetés nem történik, akkor tíz év a passzív státuszú nyilvántartás a KHR-ben.

Amennyiben fennáll az, hogy a KHR-ben, mint negatív adós szereplünk – attól függetlenül, hogy passzív, avagy aktív ez a státusz –  akkor számos negatív következménye lehet egy esetleges hiteligénylés során. Valamennyi bank ugyanis kritériumként várja el a potenciális ügyfelektől, hogy a hitelezési múltjuk makulátlan legyen, tehát ennek értelmében egy ilyesfajta státusz a rendszerben automatikusan elutasítást fog jelenteni.